Rosa Viini & Ruoka

Jatkaaksesi vahvista, että olet täysi-ikäinen.

Sivusto sisältää alkoholijuomia koskevaa sisältöä, eikä sitä saa esittää alle 18-vuotiaille.

Evästeet

Valintasi tallentuu vain omaan selaimeesi. Voit muuttaa sitä milloin tahansa sivun alalaidasta. Lue tietosuojaseloste.

Drappier Blanc de Blancs Grand Cru Champagne Brut 2016

Drappier Blanc de Blancs Grand Cru Champagne Brut 2016

Viinilehti
  • Äyriäiset
  • Nautiskelujuoma
  • Simpukat ja osterit
  • Sushi
  • Biodynaaminen

Vaaleanviherkeltainen, erittäin kuiva, erittäin hapokas, briossinen, viheromenainen, tyylikäs

8299 euroa

0,75 l

Tällä hetkellä ei saatavilla

TyyppiKuohuviinit ja Samppanjat
MakutyyppiVivahteikas & ryhdikäs
AlkuperäRanska, Champagne
Tuotenumero931983
Sopii ruoalleAyriaiset, Nautiskelujuoma, Simpukat ja osterit, Sushi

Tuottajan tarina

Drappier on perheomisteinen samppanjatalo, jonka juuret ulottuvat vuoteen 1808 ja jonka kellarit rakennettiin jo 1152 Clairvaux’n sisterssiläismunkkien aikaan. Blanc de Blancs Grand Cru on talon Chardonnay pohjainen vuosikerta-cuvée, jonka rypäleet tulevat laadukkailta Grand Cru-palstoilta.

Cuvée on 100% Chardonnay, jonka rypäleet tulevat Côte des Blancsin Mesnil Sur Oger -Grand Cru palstalta. Kalkkikivipitoinen terroir tuo mineraalista luonnetta tähän samppanjaan.

Toinen käyminen tapahtuu pullossa, ja viini saa kypsyä kellarissa useita vuosia (jopa 7) ennen markkinoille tuloa. Korkin vaihdon yhteydessä lisättävä liqueur d’expédition on kypsytetty tammessa ennen käyttöä.

Tarjoa hyvin viilennettynä ja varaa pöytään osterit tai simpukat, kampasimpukka cevichenä tai sitruksella viimeistelty lämminsavulohi; myös sushi toimii. Kellariin tätä voi ottaa huoletta, ja muutama vuosi lisää antaa juomalle lisää syvyyttä.

Tilausvalikoima

Tätä viiniä ei ole myymälöiden hyllyvalikoimassa, mutta sen voi tilata Alkon verkkokaupasta tai noutaa valitsemaasi myymälään.

Reseptit tälle viinille