Rosa Viini & Ruoka

Jatkaaksesi vahvista, että olet täysi-ikäinen.

Sivusto sisältää alkoholijuomia koskevaa sisältöä, eikä sitä saa esittää alle 18-vuotiaille.

Evästeet

Valintasi tallentuu vain omaan selaimeesi. Voit muuttaa sitä milloin tahansa sivun alalaidasta. Lue tietosuojaseloste.

Love Organic Rose Extra Dry

Love Organic Rose Extra Dry

Viinilehti
  • Kana ja kalkkuna
  • Pasta ja pizza
  • Rasvainen kala
  • Seurustelujuoma
  • Biodynaaminen
  • Luomu
  • Viljely

Vaaleanpunainen, kuiva, hapokas, sitruksinen, vadelmainen, yrttinen, kirsikkainen, mansikkainen

1398 euroa

0,75 l

Alkon myymälöissä: 38

TyyppiKuohuviinit ja Samppanjat
MakutyyppiPirteä & hedelmäinen
AlkuperäItalia, Muut
Tuotenumero901384
Sopii ruoalleKana kalkkuna, Pasta ja pizza, Rasvainen kala, Seurustelujuoma

Tuottajan tarina

Love Organic Rosé Extra Dry syntyy toscanalaisen Ceresterin kellareissa San Miniatossa, Pisan ja Firenzen välissä. Perheyritys on perustettu vuonna 1994, ja se kokoaa samaan taloon eri Italian alueiden viinejä.

Viini on italialainen luomu-roseekuohuviini, jonka rypäleenä on 100 % Nerello Mascalese. Lajike on kotoisin Sisiliasta, Etnan seudulta, ja sitä pidetään yhtenä saaren kiinnostavimmista alkuperäisistä rypäleistä. Nerello Mascalese tuottaa luonnostaan hapokkaita, aromaattisia viinejä, minkä vuoksi se sopii hyvin roseekuohuviinin pohjaksi.

Rypäleet poimitaan käsin luomutarhoilta, minkä jälkeen ne murskataan hellävaraisesti. Käyminen tapahtuu kontrolloidussa lämpötilassa terästankeissa, ja kuplat syntyvät pitkän Charmat-menetelmän aikana paineistetussa tankissa; näin saadaan hienojakoinen ja kestävä kuohu. Extra Dry -tyyliin jätetty makeus pyöristää hapokkuutta ja tekee viinistä helposti lähestyttävän.

Love Organic Rosé Extra Dry sopii alkumaljaksi, brunssille ja rentoon seurusteluun. Ruokapöydässä se toimii hyvin sushin, graavilohileipien, marinoitujen katkarapujen, lohi–avokadosalaatin sekä sitruunalla maustetun uunilohen seurassa. Kokeile myös margherita-pizzan, mozzarellalla ja tomaatilla täytettyjen lämpimien leipien sekä mansikka–vuohenjuustosalaatin kumppanina, hyvin viilennettynä 6–8 °C:ssä.

Onko tämä viini omassa Alkossasi?

Reseptit tälle viinille