Rosa Viini & Ruoka
Jatkaaksesi vahvista, että olet täysi-ikäinen.
Sivusto sisältää alkoholijuomia koskevaa sisältöä, eikä sitä saa esittää alle 18-vuotiaille.
Valintasi tallentuu vain omaan selaimeesi. Voit muuttaa sitä milloin tahansa sivun alalaidasta. Lue tietosuojaseloste.
Sivusto on tarkoitettu täysi-ikäisille
Kiitos rehellisyydestä. Rosa Viini & Ruoka sisältää tietoa alkoholijuomista, joten emme näytä sisältöä tällä kertaa.
Nugan Alfredo Dried Grape Shiraz 2023
Tummanpunainen, täyteläinen, tanniininen, vadelmainen, karhunvatukkahilloinen, kirsikkainen, kevyen rosmariininen, hennon eukalyptuksinen
2198 euroa
0,75 l
| Tyyppi | Punaviinit |
|---|---|
| Makutyyppi | Mehevä & hilloinen |
| Alkuperä | Australia, Muut |
| Tuotenumero | 904007 |
| Sopii ruoalle | Grilliruoka, Lammas, Nauta, Seurustelujuoma |
Tuottajan tarina
Alfredo Dried Grape Shiraz kuuluu Nugan Estaten Alfredo-sarjaan, joka on kunnianosoitus perustajalle Alfredo Nuganille. Hän muutti Espanjasta Australiaan 1938 ja aloitti hedelmä- ja vihannespakkaamolla; viinien tekeminen tuli mukaan myöhemmin. Dried Grape Shiraz on valmistettu samalla ajatuksella kuin maailmankuulut Amaronet.
Rypäle on Shiraz. Viinirypäleet tulevat Riverinasta (Uusi Etelä-Wales, Griffithin ympäristö) ja McLaren Valesta Etelä-Australiasta, rannikkoseudulta Adelaiden eteläpuolelta.
Osa sadosta kuivataan luonnollisesti ennen viininvalmistusta, jolloin rypäleiden nestepitoisuus pienenee noin kolmanneksen. Käyminen tehdään terästankeissa ja kuorimassaa pumpataan käsin useita kertoja päivässä. Käymisen jälkeen viini saa viettää vielä lisäpäiviä kuorten kanssa, ja osa kypsyy käytetyissä amerikkalaisissa ja ranskalaisissa tammitynnyreissä noin vuoden ennen sekoitusta ja pullotusta.
Toimii parhaiten hitaasti haudutettujen lihojen kanssa, kuten ossobuco, naudanposki ja lammasragu, sekä kypsytetyt kovat juustot ja leikkelelautanen. Nautitaan hieman viilennettynä. Viini on tehty nautittavaksi nyt, ja oikein säilytettynä se kypsyy ja kehittyy vielä useamman vuoden.