Savojinkaalia hedelmäisellä ohratäytteellä
Viinisuositus
Alkon myymälöissä: 24
Awara Bay Sauvignon Blanc
Pirteä & hedelmäinen Valkoviinit | Uusi-Seelanti, Marlborough
Vaaleankeltainen, kuiva, hapokas, mineraalinen, limettinen, herukanlehtinen
Onko tämä viini omassa Alkossasi?
Tätä viiniä ei ole Alkossasi, mutta suosittelemme tilalle:
-
Apotheke Riesling Auslese 2022Viinilehden edullinen ostos
-
Ruppertsberger Imperial Riesling 2025Viinilehden LÖYTÖ
-
Jean Biecher Riesling Réserve Organic 2024Viinilehden LÖYTÖ
-
Espiritu de Chile Fresh & Fruity Sauvignon Blanc kartonkitölkki
Ainekset
- 1 keskikokoinen savoijinkaali
- 2 dl kypsiä ohrasuurimoita
- 200 g broilerin jauhelihaa
- 2 rkl öljyä
- 1 sipuli
- 2 dl lajitelma erilaisia kuivattuja hedelmiä
- 1 dl cashewpähkinöitä
- 1/2 tl timjamia
- 1 dl vettä
- 2 rkl sitruunanmehua
- suolaa ja pippuria
Valmistus
Esilämmitä uuni 185C asteeseen.
1. Leikkaa kaalista kanta pois ja keitä kypsäksi suolavedessä isossa kattilassa. Nosta kaali kattilasta jäähtymään.
2. Irrota kahdeksan noin saman kokoista lehteä veitsellä kannasta ja huuhtele kylmällä vedellä. Ohenna paksua lehtiruotia veitsellä. Silppua ohennetut lehtiruodit ja loput kaalinlehdet silpuksi kulhoon.
3. Ruskista broilerinjauheliha öljyssä. Lisää hienonnettu sipuli, kevyesti paloitellut hedelmät ja cashewpähkinät sekä timjami. Ruskista ja sekoita joukkoon vesi, sitruunanmehu, kaalisilppu ja mausteet.
4. Kiehauta ja ota liedeltä. Lisää joukkoon kypsät ohrasuurimot. Sekoita, kunnes seoksesta muodostuu tasainen massa.
5. Levitä kaalinlehdet leikkuulaudalle ja jaa täyte lusikalla lehtien keskikohdan alapuolelle. Taita sivut sisään ja kierrä lehti täytteen ympäri kääröksi. Lado kääröt uunivuokaan ja annostele jokaisen käärön päälle pieni nokare voita. Paista uunissa 10 minuuttia.
Tarjoile lämpiminä sellaisenaan tai esimerkiksi yrttien ja juustojen kanssa.
Valmistusaika: 45 min
Annosmäärä: 4

