Rosa Viini & Ruoka
Jatkaaksesi vahvista, että olet täysi-ikäinen.
Sivusto sisältää alkoholijuomia koskevaa sisältöä, eikä sitä saa esittää alle 18-vuotiaille.
Valintasi tallentuu vain omaan selaimeesi. Voit muuttaa sitä milloin tahansa sivun alalaidasta. Lue tietosuojaseloste.
Sivusto on tarkoitettu täysi-ikäisille
Kiitos rehellisyydestä. Rosa Viini & Ruoka sisältää tietoa alkoholijuomista, joten emme näytä sisältöä tällä kertaa.
Barbera d'Alba Le Colline 2008
Runsaanpunainen, keskitäyteläinen, keskitanniininen, hapankirsikkainen, pähkinäinen, viikunainen, kuivatun taatelinen, kypsän karpaloinen, nahkainen
1448 euroa
0,75 l
| Tyyppi | Punaviinit |
|---|---|
| Makutyyppi | Vivahteikas & kehittynyt |
| Alkuperä | Italia, Piemonte |
| Tuotenumero | 901229 |
| Sopii ruoalle | Nauta, Pataruoka, Sienet, Voimakkaat juustot |
Tuottajan tarina
Nimi Le Colline, “kukkulat”, sopii hyvin Alba-seudun maisemiin, joissa viinitarhat, kylät ja linnat ovat osa Piemonten Unesco-viinimaisemaa. Barbera d’Alba on Piemonten klassikko ja syntyy Langhen kukkuloilla Alba-alueen ympärillä. DOC-alueen rajaus on laaja ja kattaa kymmeniä kuntia Tanaro-joen molemmin puolin; alkuperä sai tunnustuksensa vuonna 1970.
Viinin valmistukseen on käytetty Barbera-rypälettä, joka on Piemonten tunnetuimpia lajikkeita. Barbera tarjoaa viineille runsaan tumman marjaisuuden, kuten kirsikan ja luumun aromeja, sekä eloisan hapokkuuden ja pehmeät tanniinit. Se soveltuu erinomaisesti ikääntymiseen, kehittäen moniulotteisia sävyjä ajan myötä.
Viinin käyminen in tapahtunut viileässä kuorikontaktin kanssa. Tankkikypsytyksellä on varmistettu viinin hedelmäisyyden pysyminen raikkaana. Viini on saanut levätä pitkään ennen pullotusta.
Kokeile esimerkiksi agnolotti del plinia voissa ja salvialla, salsiccia–linssipataa tai uunissa paahdettua munakoisoa, tomaattia ja pecorinoa. Kypsytyspotentiaalia on yleensä muutamaksi vuodeksi; hyvä juoda nyt ja seuraavien 3–5 vuoden aikana.
Onko tämä viini omassa Alkossasi?
Reseptejä, jotka sopivat tälle viinille
Entrecôte